![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Surface Mount | NO |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Number of Terminals | 8 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| RoHS | Compliant |
| Product Status | Obsolete |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | MCP2122 |
| Package | Tube |
| Published | 2004 |
| Series | -- |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Infrared Encoder/Decoder |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Data-Logging, Data Exchange |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MCP2122 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2/5V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Operating Supply Current | 100μA |
| Supply Current-Max | 1 mA |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V~5.5V |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Touchscreen | Infrared (IR) |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |