![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | Audio Decoder |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Desktop Audio, MP3, USB |
| Base Part Number | BU9437A |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2C, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 81mA |
| Output Power | 750mW |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Gain | 88 dB |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 93 dB |
| Height | 1.4mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |