![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP Exposed Pad |
| Package / Case | 80-TQFP Exposed Pad |
| Packaging | Tray |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Video Decoder |
| Type | Video Decoder |
| Applications | Conferencing, Set-Top Boxes |
| Applications | Conferencing, Set-Top Boxes |
| Base Part Number | TVP5040 |
| Base Part Number | TVP5040 |
| Voltage - Supply, Analog | 3.1V~3.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 3.1V~3.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |