![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 22 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 3.3V~5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Frequency | 192GHz |
| Base Part Number | CS8406 |
| Function | Audio Transmitter |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C, SPI |
| Nominal Supply Current | 12.7mA |
| Specifications | 8kHz ~ 192kHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Number of Transmitters | 1 |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Interface | I²C, SPI |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |