![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 17 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 108GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS8420 |
| Function | Sample Rate Converter |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Voltage | 5V |
| Interface | I2C, SPI |
| Specifications | 8kHz ~ 108kHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Interface | I²C, SPI |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |