![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1995 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Automotive Audio, Musical Instruments, Professional Audio |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS8427 |
| Function | Audio Transceiver |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3/55V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C, SPI |
| Logic Function | Transceiver |
| Specifications | 8kHz ~ 108kHz |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Number of Transmitters | 1 |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |