![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | CY7C9335 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Type | Video Decoder |
| Applications | DVB-ASI, SMPTE-259M |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | CY7C9335 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Bits | 8 |
| Data Rate | 270 Mbps |
| Number of Transceivers | 10 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |