![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | EZ-PD™ CCG1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | USB Type C |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 11 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | FLASH (32KB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |