| Factory Lead Time | 17 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 128-VTQFP (14x14) |
| Number of Terminals | 128 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SMBus/SPI/UART |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MEC1404 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Number of I/Os | 106 |
| RoHS | Compliant |
| DAC Resolution | 12 bit |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Interface Type | I2C, LPC |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | Keyboard and Embedded Controller |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MEC1404 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G128 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | I2C, LPC, SMBus, SPI, UART |
| Number of I/O | 106 |
| RAM Size | 128KB |
| Memory Type | External Program Memory |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | MIPS32® M14K™ |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Program Memory Size | 128 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Number of ADC Channels | 8 Channel |
| Controller Series | -- |
| Product | MCU |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |