| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 4 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-UFQFN |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 18.08g |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Communication Systems, Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 2.5V~4.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | FSA8029 |
| Function | Detection Switch |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 4.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Logic |
| Specifications | 4-Pole |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height Seated (Max) | 0.55mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 4.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 10-UMLP (1.8x1.4) |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MX7528 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Number of Bits | 8 |
| Architecture | R-2R |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | No |
| Voltage - Supply, Analog | 5V ~ 15V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V ~ 15V |
| Settling Time | 400ns |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5 (Max), ±1 (Max) |
| Number of D/A Converters | 2 |