![]()
Add to cart |
| Mfr | Fairchild Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Detection Switch |
| Applications | Consumer Audio |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 4.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Specifications | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 12-WLCSP (1.16x1.56) |
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 12 |
| Weight | 63mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 500mOhm |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Voltage - Supply | 3V~4.5V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 4.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | I2C |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| Max Supply Current | 100μA |
| Supply Type | Single |
| Specifications | 1 x SPST - NO |
| Off-state Isolation-Nom | 85 dB |
| Height Seated (Max) | 0.625mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Package | Bulk |