![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | SOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 10 |
| Supplier Device Package | 10-SOIC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 75°C (TA) |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Applications | Audio Systems |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 10 V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Base Part Number | LC75344 |
| Function | Volume Control |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 9V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Specifications | -92dB |
| Consumer IC Type | VOLUME CONTROL CIRCUIT |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |