![]()
Add to cart |
| Manufacturer | onsemi |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | FPS™ |
| Packaging | Tube |
| Package-Case | TO-220-6 Formed Leads |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | TO-220F-6L (U-Forming) |
| Watt | 90W |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 650V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 12V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 7.5 V ~ 26 V |
| Duty-Cycle | 70% |
| Frequency-Switching | 66kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Control-Features | - |