![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UCC28630 |
| Type | High-Power Flyback Controller |
| Packaging | Tube |
| Unit-Weight | 0.008960 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC |
| Watt | 30W |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 14.75V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8 V ~ 20 V |
| Duty-Cycle | 70% |
| Frequency-Switching | 200Hz ~ 120kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Control-Features | - |
| Isolation | Non-Isolated |
| Output-Power | 65 W |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Output-Voltage | 19.5 V |
| Operating-Supply-Current | 13 mA |
| Output-Current | 3.35 A |
| Switching-Frequency | 130 kHz |
| Software Development Kit | UCC28630EVM-572 |
| Package-Case | SOIC-7 |
| Duty-Cycle-Max | 70 % |
| Input-Supply-Voltage-Min | 8.5 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 16.5 V |