![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | LM5021 |
| Type | Current Mode PWM Controller |
| Packaging | Tube |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | 8-PDIP |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Flyback, Forward |
| Voltage-Start-Up | 20V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8 V ~ 30 V |
| Duty-Cycle | 80% |
| Frequency-Switching | Up to 1MHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Load |
| Control-Features | Frequency Control, Soft Start, Sync |
| Isolation | Isolated |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Output-Voltage | 8.5 V |
| Operating-Supply-Current | 2.5 mA |
| Output-Current | 700 mA |
| Switching-Frequency | 500 kHz |
| Package-Case | MDIP |
| Duty-Cycle-Max | 80 % (Typ) |
| Input-Supply-Voltage-Min | 8 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 30 V |