![]()
Add to cart |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | VIPer™ plus |
| Type | Off Line Switcher |
| Packaging | Tube |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 150 C |
| Package-Case | 10-SDIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | 10-SDIP |
| Watt | 20W |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 800V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 14V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8.5 V ~ 23.5 V |
| Duty-Cycle | 80% Max |
| Frequency-Switching | 115kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Control-Features | - |
| Output-Power | 25 W |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Operating-Supply-Current | 3.5 mA |
| Switching-Frequency | 115 kHz |
| Package-Case | SDIP-10 |
| Duty-Cycle-Max | 80 % |
| Input-Supply-Voltage-Min | 8.5 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 23.5 V |