| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | LM5046 |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.004233 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 28-HTSSOP |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Full-Bridge |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 14 V ~ 100 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | Up to 2MHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Control-Features | Frequency Control, Soft Start, Sync |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Operating temperature range | - 40 C |
| Operating-Supply-Voltage | 14 V to 100 V |
| Output-Voltage | 0.27 V |
| Operating-Supply-Current | 4 mA |
| Output-Current | 2 A |
| Switching-Frequency | 100 kHz to 2000 kHz |
| Fall-Time | 20 ns |
| Rise-Time | 16 ns |
| Software Development Kit | LM5046EVAL/NOPB |
| Package-Case | HTSSOP-28 |
| Duty-Cycle-Max | 50 % |