| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | VIPER™ |
| Type | PWM Low-Standby High Performance Controller |
| Packaging | Tube |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Operating-Temperature-Range | - 25 C to + 125 C |
| Package-Case | Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads) |
| Operating-Temperature | - |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | 5-PENTAWATT |
| Watt | 50W |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 11V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8 V ~ 15 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | Up to 200kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature |
| Control-Features | Frequency Control, Soft Start, Sync |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Operating-Supply-Current | 12 mA |
| Output-Current | 1.5 A |
| Switching-Frequency | 100 kHz |
| Package-Case | Pentawatt HV |
| Duty-Cycle-Max | 50 % |
| Input-Supply-Voltage-Min | 12.6 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 13.4 V |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads) |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 4.535924g |
| Packaging | Tube |
| Series | VIPER™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Power (Watts) | 50W |
| Additional Feature | AUTOMATIC BURST MODE OPERATION IN STAND-BY CONDITION |
| Max Power Dissipation | 60W |
| Terminal Position | ZIG-ZAG |
| Number of Functions | 1 |
| Frequency | 200kHz |
| Base Part Number | VIPER50 |
| Pin Count | 5 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 700V |
| Input Voltage-Nom | 13V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Power Dissipation | 60W |
| Output Current | 1.5A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8V~15V |
| Max Supply Current | 16mA |
| Control Features | Frequency Control, Soft Start, Sync |
| Topology | Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 200kHz |
| Max Input Voltage | 230V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 50ns |
| Fall Time (Typ) | 100 ns |
| Nominal Input Voltage | 13V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage - Start Up | 11V |
| Max Input Voltage (AC) | 230V |
| Height | 9.2mm |
| Length | 10.4mm |
| Width | 4.8mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |