| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 324-BGA |
| Supplier Device Package | 324-CABGA (19x19) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX9526 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Development Kit | MAX9526EVKIT+ |
| Pd - Power Dissipation | 1009 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Series | PRECISE™ |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Type | Video Decoder |
| Applications | Switch Interfacing |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | IDT89HPES8 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Interface | PCI Express |
| Bandwidth | 180 Hz to 2 kHz |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Automotive Systems, Players, TV |
| Max Power Dissipation | 1.009W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | MAX9526 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Interface | I2C |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Power Dissipation | 1.01W |
| Number of Bits | 10 |
| Bandwidth | 180 Hz |
| Resolution | 1.25 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 58.8 dB |
| Height | 1.75mm |
| Length | 8.74mm |
| Width | 3.99mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |