![]()
Add to cart |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Decoder |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Automotive Systems, Players, TV |
| Max Power Dissipation | 1.009W |
| Base Part Number | MAX9526 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Bandwidth | 180 Hz |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 28-QSOP |
| Bulb type | Light bulb |
| Content | 2pc(s) |
| Energy efficiency rating | n.rel. |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX9526 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Series | - |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V |
| Power | 4W |