![]()
Add to cart |
| Manufacturer | onsemi |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | MC33363B |
| Type | High Voltage Switching Regulator |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.019312 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Operating-Temperature-Range | - 25 C to + 150 C |
| Package-Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 13 Leads |
| Operating-Temperature | -25°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 16-SOIC |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 2 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Topology | Flyback, Forward |
| Voltage-Start-Up | 15.2V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 9.5 V ~ 40 V |
| Duty-Cycle | 50% |
| Frequency-Switching | 67.5kHz ~ 285kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Control-Features | Frequency Control |
| Output-Voltage | 6.5 V |
| Operating-Supply-Current | 3.2 mA |
| Switching-Frequency | 285 kHz |
| Package-Case | SOIC-16 Wide |
| Duty-Cycle-Max | 52 % |
| Input-Supply-Voltage-Min | 20 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 40 V |