| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | VIPER™ |
| Type | Off Line Switcher |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Operating-Temperature-Range | + 25 C to + 125 C |
| Package-Case | PowerSO-10 Exposed Bottom Pad |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TC) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 10-PowerSO |
| Watt | 65W |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 620V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 11.5V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8.4 V ~ 19 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | Up to 300kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Short Circuit |
| Control-Features | EN, Frequency Control, Soft Start |
| Isolation | Isolated |
| Output-Power | 40 W |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Operating-Supply-Current | 9 mA |
| Output-Current | 2.3 A |
| Switching-Frequency | 300 kHz |
| Package-Case | PowerSO-10 |
| Input-Supply-Voltage-Min | 9.3 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 17 V |