| Manufacturer | onsemi |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UC3842B |
| Packaging | Cut Tape (CT) Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.011923 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 14-SOIC |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 16V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10 V ~ 30 V |
| Duty-Cycle | 96% |
| Frequency-Switching | Up to 500kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting |
| Control-Features | Frequency Control |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Operating temperature range | - 40 C |
| Output-Current | 1000 mA |
| Switching-Frequency | 500 kHz |
| Fall-Time | 50 ns |
| Rise-Time | 50 ns |
| Package-Case | SOIC-14 |
| Duty-Cycle-Max | 96 % |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 60kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | UC384*B |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5.1V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10V~30V |
| Control Features | Frequency Control |
| Topology | Boost, Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 500kHz |
| Input Voltage (Max) | 25V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 50ns |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 50 ns |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Duty Cycle | 96 % |
| Height | 1.5mm |
| Length | 8.75mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |