![]()
Add to cart |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | VIPER™ |
| Packaging | Tube |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Package-Case | Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads) |
| Operating-Temperature | - |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 5-PENTAWATT |
| Watt | 50W |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 11V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8 V ~ 15 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | Up to 200kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature |
| Control-Features | Frequency Control, Soft Start, Sync |
| Package-Case | Pentawatt HV |