![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Professional Audio |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Function | Audio Transceiver |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | I2S |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 14.9mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Specifications | 32kHz ~ 192kHz |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Series | - |
| Product Status | Last Time Buy |
| Interface | I²S |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |