![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Base Part Number | A5970 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 90 % |
| Output Voltage | 36V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1A |
| Operating Supply Voltage | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Max Output Voltage | 36V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 1.235V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |