![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 155kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LT1303 |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 88 % |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Output Voltage | 25V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 200mA |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Input Voltage-Nom | 2V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 750mA Switch |
| Max Output Voltage | 25V |
| Topology | Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Control Technique | PULSE FREQUENCY MODULATION |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.2mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 1.24V |
| Voltage - Output (Max) | 25V Switch |
| Height | 1.498mm |
| Length | 5mm |
| Width | 3.988mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |