AB-557-03-HCLP-F-L-C-T3 OverviewYou can find it in the package Tape & Reel (TR). A 14-VFQFN Exposed Pad-serial number is attached to the packaging of this product, which is packaged in a case. There is a recommended mounting type of Surface Mount. Clock program has 14 terminations. Run 260 using the peak reflow temperature of this part. A device with 1 has been detected. normaloperation is restricted to 460MHz frequency. There is 3.6 V supply voltage (Vsup) greater than 3.6 V. The supply voltage (Vsup) should be kept above 2.25 V during normaloperation. -40°C~85°C can operate at a variety of temperatures. The component can provide a voltage of 2.25V~3.6V. In this component, PCI Express (PCIe), Clock Generator is the primary function. The output is set to HCSL, LVPECL. 2007 parts of this part have been published. The Surface Mount mount is recommended. There are 14 pins 14 this board. Ensure that the supply voltage is set to 3.6V. In this case, Pure Silicon™ refers to the series of the part. In this case, it is possible for the device to maintain 2 outputs. You can search for parts associated with the 557 family based on the part number. This device uses a type PLL BASED CLOCK DRIVER logic IC. Circuits application can operate at 60mA supply current. 14-QFN (3.2x2.5) is the company's choice of device package supplier.
AB-557-03-HCLP-F-L-C-T3 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVPECL
operate supply voltage at the range of 3.6V
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
AB-557-03-HCLP-F-L-C-T3 ApplicationsThere are a lot of Abracon LLC
AB-557-03-HCLP-F-L-C-T3 application specific timer applications.
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 14-QFN (3.2x2.5) |
| Number of Terminals | 14 |
| Frequency - Max | 460MHz |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Abracon LLC |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Abracon Corporation |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Pure Silicon™ |
| Published | 2007 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.25V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Output | HCSL, LVPECL |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-XQCC-N14 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 60mA |
| Frequency (Max) | 460MHz |
| Family | 557 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Input | -- |
| Ratio - Input:Output | 0:2 |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Max Duty Cycle | 52 % |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe), Clock Generator |
| fmax-Min | 460 MHz |
| Number of True Outputs | 2 |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Number of Inverted Outputs | 2 |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 2.5 mm |
| Length | 3.2 mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |