ACPL-C87B-500E OverviewOp amp is packaged in 8-SOIC (0.268, 6.81mm Width) case. Op amps are Isolation types of amplifier on the chip. Instrumentation amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. Linear amplifier includes 8 pins. Regarding input offset voltage, buffer amplifier rates 300μV voltage. Surface Mount is the recommended mounting type of operational amplifiers. With regard to operating temperature, op amp ranges -40°C~105°C. Operational amplifier can operate supply current at 10.5mA. There are 1 circuits on op amps. On the output type, there are Differential different types of op amps. The operating supply voltage of instrumentation amplifier is rated 5V voltage.
ACPL-C87B-500E FeaturesOutput Type: Differential
ACPL-C87B-500E ApplicationsThere are a lot of Broadcom Limited
ACPL-C87B-500E Instrumentational OP Amps applications.
Proportional operation circuits
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
| Factory Lead Time | 22 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.268, 6.81mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Base Part Number | ACPL-C87 |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 10.5mA |
| Nominal Supply Current | 15mA |
| Propagation Delay | 6.5 μs |
| Forward Current | 230mA |
| Amplifier Type | Isolation |
| Current - Input Bias | 1.5nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V~5.5V |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 300μV |
| Bandwidth | 100 kHz |
| Isolation Voltage | 5kV |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |