TLV2374ID OverviewPackaging for the buffer amplifier is in the form of a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. A General Purpose-type buffer amplifier is shown here. There is a Tube case that is delivered with the instrumentation amplifiers. An 14-pin op amp ic is included in the package. With regards to the offset voltage of the input, buffer amplifier is rated at 4.5mV. For this electrical component, the recommended mounting type is Surface Mount, which is the most common. The buffer amplifier functions well at -40°C~125°C as far as operating temperature is concerned. Using a supply current of 750μA , this buffer op amp will be able to operate. Keeping the voltage gain at 110dB is the best course of action. The buffer amp consists of 4 circuits in total. 4 channels are available on the instrumentation amplifier. There are more than a few advantages to using this instrumentation amplifier, one of which is that it outputs Rail-to-Rail signals. This op amp needs to be operated at a temperature of not less than -40°C degrees Celsius in order to function properly. You should not use op amp above 125°C degrees. A total of 4 elements are present in this linear amplifier. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 8V. A supply of 750μA or higher is recommended for use with this electronic part. Regarding the voltage of the supply, this electrical part can work from a voltage as low as 16V, and this is an excellent feature. In order to ensure that the instrumentation amplifier's supply voltage remains above 2.7V, it is recommended to keep it higher. This electronic part should be conducted with a dual supply voltage of 8V volts for this part. As you can see, the linear amplifier has 4 amplifiers.
TLV2374ID Features110dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
TLV2374ID ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV2374ID Instrumentational OP Amps applications.
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.022W |
| Base Part Number | TLV2374 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 8V |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Max Supply Voltage | 16V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 750μA |
| Nominal Supply Current | 3.6mA |
| Power Dissipation | 1.022W |
| Output Current | 16mA |
| Max Supply Current | 2.64mA |
| Current - Supply | 750μA |
| Slew Rate | 2.1V/μs |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Current - Input Bias | 1pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~16V ±1.35V~8V |
| Output Current per Channel | 16mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4.5mV |
| Bandwidth | 3MHz |
| Gain Bandwidth Product | 3MHz |
| Voltage Gain | 110dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70dB |
| Voltage - Input Offset | 2mV |
| Current - Output / Channel | 16mA |
| Max Dual Supply Voltage | 8V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35V |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3MHz |
| Max I/O Voltage | 4.5mV |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Height | 1.75mm |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |