AD1839AS OverviewIt is adopted to package in the manner of Bulk. This electronic component is of the type General Purpose, allowing it to provide high-efficiency performance in various applications. The transmission line is terminated with 52 terminations to prevent reflection of signals. This device consists of a row of 52-pins. It has a configuration of 52 pins. This device is mounted on a PCB which uses the Surface Mount technology. Supply voltage should never exceed 5.5V. As a result of analog signals being converted into digital signals, there are 2 A/D converters. At a minimum, the voltage should be kept at 3V. Power supplies of 3.3/55V are required to operate it. The conversion of digital signals into analog signals is done using D/A converters, and there are 6 D/A converters available. To keep normal operation, the operating temperature is set to 85°C. The minimum operating temperature is set to -40°C in order to maintain normal operation. 24 bits are used to store information.
AD1839AS Features2 A/D converters
AD1839AS ApplicationsThere are a lot of Analog Devices, Inc.
AD1839AS CODECs Interface ICs applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 52 |
| Packaging | Bulk |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 52 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 52 |
| Power Supplies | 3.3/55V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2S, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Bits | 24 |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of D/A Converters | 6 |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |