AD1839AS-REEL OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a 52-QFP package. Because it is a type of Stereo Audio, it delivers high-efficiency performance in many applications. It uses a mounting type of Surface Mount. A -40°C ~ 85°C operating performance setting allows it to operate normally. It is equipped with a total of 2 / 6 ADCs and DACs. Supply voltage 4.5V ~ 5.5V is provided to the analog circuit. It is supplied with a voltage of 4.5V ~ 5.5V to power the digital circuit. The board has 52 pins configured. 4.5 V is the minimum voltage it supports. It supports a maximum voltage of 5.5 V. There are a wide range of applications for this electronic component that belongs to the family of - series. CONSUMER CIRCUIT is the consumer IC type used by this device.
AD1839AS-REEL FeaturesEmbedded in the 52-QFP package
Operating temperature of -40°C ~ 85°C
2 / 6 ADCs / DACs
AD1839AS-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
AD1839AS-REEL CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-QFP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 52-MQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 52 |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | AD1839 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Package Description | PLASTIC, MQFP-52 |
| Package Style | FLATPACK |
| Moisture Sensitivity Level | NOT SPECIFIED |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | No |
| Manufacturer Part Number | AD1839AS-REEL |
| Package Code | QFP |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Rochester Electronics LLC |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ROCHESTER ELECTRONICS LLC |
| Risk Rank | 5.65 |
| Part Package Code | QFP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Pin Count | 52 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G52 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Seated Height-Max | 2.45 mm |
| Data Interface | Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V ~ 5.5V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 6 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 105 / 108 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 105 / 108 |
| Width | 10 mm |
| Length | 10 mm |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 52 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V~5.5V |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 2.45mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |