AD1845JP-REEL OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a 68-LCC (J-Lead) package. Tape & Reel (TR) is the packaging method used. Because it is a type of Stereo Audio, it delivers high-efficiency performance in many applications. It uses a mounting type of Surface Mount. A 0°C~70°C operating performance setting allows it to operate normally. It is equipped with a total of 2 / 2 ADCs and DACs. Supply voltage 4.75V~5.25V is provided to the analog circuit. It is supplied with a voltage of 4.75V~5.25V to power the digital circuit.
AD1845JP-REEL FeaturesEmbedded in the 68-LCC (J-Lead) package
Operating temperature of 0°C~70°C
2 / 2 ADCs / DACs
AD1845JP-REEL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD1845JP-REEL CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 68-PLCC (24.23x24.23) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 5 (48 Hours) |
| Type | Stereo Audio |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.75V~5.25V |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 81 / 82 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |