TLV320AIC12CDBTG4 OverviewA 30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package is supplied for space savings. It is adopted to package in the manner of Tube. This electronic component is of the type Voice-Band, allowing it to provide high-efficiency performance in various applications. This device employs the mounting type Surface Mount. When the operating performance is set to 0°C~70°C, the system can operate normally. The unit is integrated with 1 / 1 ADCs / DACs. 2.7V~3.6V of supply voltage are applied to the analog circuit. A 1.65V~1.95V supply voltage is applied to the digital circuit. The transmission line is terminated with 30 terminations to prevent reflection of signals. This device consists of a row of 30-pins. It has a configuration of 30 pins. Its base part number TLV320AIC12 can be used to find more related items. This device is mounted on a PCB which uses the Surface Mount technology. Supply voltage should never exceed 3.6V. As a result of analog signals being converted into digital signals, there are 1 A/D converters. At a minimum, the voltage should be kept at 1.1V. A voltage of 1.8V is required to operate the device. Data transmission is achieved through 4 channels. It should not be possible to exceed 2V for the analog input voltage.
TLV320AIC12CDBTG4 FeaturesEmbedded in the 30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Operating temperature of 0°C~70°C
1 / 1 ADCs / DACs
1 A/D converters
TLV320AIC12CDBTG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC12CDBTG4 CODECs Interface ICs applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 30 |
| Weight | 97.49401mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 30 |
| Type | Voice-Band |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TLV320AIC12 |
| Output | VOLTAGE |
| Pin Count | 30 |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.1V |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 104 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~1.95V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Output Voltage-Max | 2.35V |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 84 dB |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Filter | YES |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 85 / 92 |
| Output Code | TWOS COMPLEMENT |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 88 / 92 |
| Input Code | TWOS COMPLEMENT |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 30-TSSOP |
| Part Status | Obsolete |