AD1890JP-REEL OverviewThe encoder is embedded in 28-LCC (J-Lead) package.It is recommended to pack the encoder in Tape & Reel (TR) case.This motor encoder is mounted in the way of Surface Mount.The type can be classified as Sample Rate Converter.It is suitable for the encoder connected in Mixing, Routers.The 2.7V~5.5V digital power of the optical encoder are applied to switching power supplies.There are 28 terminations available in the optical encoder.The total pins on the rotary encoders is 28. The required minimum supply voltage should be larger than 2.7V.5.5V is reached as the maximum supply voltage (Vsup) of the encoder motor.Keep in mind that this encoder should use under the operating temperature of 85°C.The quadrature encode is designed to work at a minimum temperature of -40°C.The SamplePort™ series include this electrical quadrature encode.
AD1890JP-REEL FeaturesIn 28-LCC (J-Lead) package
Mounting Type: Surface Mount
AD1890JP-REEL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD1890JP-REEL Encoders, Decoders, Converters applications.
LCD bias supply
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SamplePort™ |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Sample Rate Converter |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Mixing, Routers |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Length | 11.5062mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 11.5062mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |