ADV7343BSTZ OverviewThere is an embedded encoder in the 64-LQFP package.In order to protect the encoder, you should pack it in a Tray case.Surface Mount is used for mounting this motor encoder.In this case, the type is Video Encoder.DVD, Blu-Ray-connected encoders can use it.The motor encoder belongs to the ADV7343 family.The optical encoder uses the 1.71V~1.89V digital power for switching power supplies.The optical encoder comes with 64 terminations.By applying voltage to 2.6V~3.46V, the analog supply voltage can be applied.There are 64 pins total on the rotary encoders.As shown in the picture, Surface Mount mounts it.It has 64 pins.85°C is the maximum value that ensures that the encoder reader runs smoothly.rotary encoders must operate at a minimum temperature of -40°C.It is 11 bits that make up an encoder.Minimum supply voltage 1.71V is needed to make it work.There is a maximum supply voltage of 1.89V across the converter.6 channels make up the entire system.As a result of its operation, it uses 122mA as a supply current.Suitable supply voltage is 1.8V.
ADV7343BSTZ FeaturesIn 64-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7343
64 pins
11 bits
6 channels
ADV7343BSTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7343BSTZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | DVD, Blu-Ray |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADV7343 |
| Pin Count | 64 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 6 |
| Max Supply Voltage | 1.89V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Operating Supply Current | 122mA |
| Nominal Supply Current | 122mA |
| Number of Bits | 11 |
| Bandwidth | 30MHz |
| Resolution | 1.375 B |
| Sampling Rate | 297 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.6V~3.46V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V~1.89V |
| Input Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Input Format | SERIAL |
| Analog Output Voltage-Max | 1.4V |
| Height | 1.4mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |