AD1893JSTZ OverviewWith the book, you will also receive a case study. In terms of mounting type, the recommended type is Surface Mount. In this case, it is embedded in the 44-LQFP case. This device has a 2 channel configuration. To assist you, this part includes Sample Rate Converter functions. It is possible to apply the device in the Digital Audio Interfacing axis. Votage will be supplied within the period of 2.7V~5.5V. In terms of temperature, this device works within a range of -40°C~85°C TA. The chip has 44 terminations. I would like you to refer to the related specifications of the device: 8kHz ~ 56kHz. Sorting by CONSUMER CIRCUIT can be done based on what type of consumer IC the part contains. In this case, Vsup reaches its maximal value at 5.5V. A SamplePort™ series electrical component is represented by this.
AD1893JSTZ FeaturesWith 44-LQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
AD1893JSTZ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD1893JSTZ Audio Special Purpose applications.
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SamplePort™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G44 |
| Function | Sample Rate Converter |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Specifications | 8kHz ~ 56kHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Pbfree Code | no |
| ECCN Code | EAR99 |
| Base Part Number | AD1893 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Power Dissipation | 200mW |
| Number of Bits | 16 |
| Resolution | 2 B |
| Conversion Rate | 56 ksps |
| Height | 1.4mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | Tray |
| Product Status | Sample Rate Converter |
| Function | Digital Audio Interfacing |
| Applications | 2 |
| Number of Channels | Serial |
| Interface | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Operating Temperature | 8kHz ~ 56kHz |
| Specifications | Surface Mount |
| Mounting Type | 44-LQFP |
| Package / Case | 44-LQFP (10x10) |
| Supplier Device Package | |