BU9262AFS-E2 OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) case has been embedded with it. I have a device with 1 channels attached to it. In this part, you will find Audio Signal Processor functions that you may find useful. In addition to being used in Signal Mixing, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -10°C~70°C TA is the range of temperature for this device. This chip has 32 terminations, which means it has 32 terminations on it. The BU9262 family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. In order to better understand the specifications of the device, please refer to the following details: Echo. It is possible to sort the consumer IC type of a part using CONSUMER CIRCUIT. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 4.5V. The voltage can be given at 5V volts. Max supply voltage (Vsup) reaches 5.5V. In order to mount it, Surface Mount is required. 40mA controls the supply current. There is a maximum output current of 1.3A for this device to meet the operational requirements.
BU9262AFS-E2 FeaturesWith 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -10°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
BU9262AFS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BU9262AFS-E2 Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) |
| Operating Temperature | -10°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Applications | Signal Mixing |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BU9262 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G32 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Max Output Current | 1.3A |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Serial |
| Output Configuration | Low Side |
| Supply Current-Max | 40mA |
| Specifications | Echo |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Width | 5.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 4V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 32-SOP (0.213", 5.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 32-SSOP-A |