AD1895AYRSZ OverviewThere is also an accompanying case included with this set. There is a recommendation that it should be mounted with a Surface Mount type mount. The file is embedded in a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case. This device has 2 channels. For your reference, here are some Sample Rate Converter functions. It can be used in Digital Audio Interfacing. There is a supply of votage within 3.3V 5V. -40°C~105°C TA is the temperature range for this device. A chip has 28 terminations. You can find similar parts by searching for the AD1895 family. Refer to the following specifications for the device: 6kHz ~ 215kHz. Chips have 28 pins that can be accessed. It is possible to sort parts based on their consumer IC type using CONSUMER CIRCUIT. It should not be possible to power this part with a voltage lower than 3.135V (Vsup). Voltage can be generated at 3.33.3/5V volts with this device. A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 3.456V. In this case, Surface Mount mounts it. 3.3V is the supply voltage for the chip. 43mA is its supply current. A chip with 24 bits has a total of 24 bits.
AD1895AYRSZ FeaturesWith 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~105°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
operate supply current at 43mA
with 24 bits
AD1895AYRSZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD1895AYRSZ Audio Special Purpose applications.
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 3.3V 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD1895 |
| Function | Sample Rate Converter |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.456V |
| Power Supplies | 3.33.3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.135V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2S, TDM |
| Operating Supply Current | 43mA |
| Nominal Supply Current | 43mA |
| Power Dissipation | 132mW |
| Number of Bits | 24 |
| Resolution | 3 B |
| Specifications | 6kHz ~ 215kHz |
| Conversion Rate | 192 ksps |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 1.75mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 5.3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Interface | I²S, TDM |
| Voltage - Supply | 3.3V, 5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |