MAX5486EUG+ OverviewIn addition, the book comes with a case study as well. It is recommended that you mount it in a Surface Mount mounting type. Case 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it. There are 2 channels on the device. The Volume Control functions in this part are included for your reference. There is a Consumer Audio version of the device. There is a supply of votage within 2.7V~5.5V days of ordering. With this device, you can operate the temperature within a range of -40°C~125°C TA. 24 terminations are present on the chip. By searching for MAX5486 family parts, similar parts can be found. For more information, please refer to the device specs: -90dB. 24 pins are available on the chip. To sort IC types, use AUDIO AMPLIFIER. The voltage it can produce is 3/5V volts. When Vsup reaches 5.5V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. It takes 100 kHz bandwidth to transfer data. Device resistance should fall within 40kOhm.
MAX5486EUG+ FeaturesWith 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~125°C TA
consumer IC type: AUDIO AMPLIFIER
stay resistance at 40kOhm
MAX5486EUG+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5486EUG+ Audio Special Purpose applications.
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| Tolerance | 30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Resistance | 40kOhm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | MAX5486 |
| Function | Volume Control |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 6V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Pushbutton |
| Nominal Supply Current | 1.4μA |
| Output Current | 1mA |
| Output Power | 657mW |
| Bandwidth | 100 kHz |
| Specifications | -90dB |
| Consumer IC Type | AUDIO AMPLIFIER |
| Length | 7.8mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Manufacturer | Miscellaneous |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX5486 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Tolerance | 30 % |
| Temperature Coefficient | 50 PPM / C |
| Resistance | 40 kOhms |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Operating Supply Current | 1.4 uA |
| Taper | Log |
| Control Interface | Pushbutton |