AD1939YSTZRL OverviewIn order to save space, it is packaged in the 64-LQFP package. Tape & Reel (TR) packaging method is used. Due to the fact that this part is of the type General Purpose, it is capable of delivering high-efficiency performance in a wide range of applications. As a mounting type, it uses Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~105°C, it is able to operate normally. It features 4 / 8 ADCs / DACs. In the analog circuit, the supply voltage is 3V~3.6V. Supply voltage is set to 3V~3.6V for the digital circuit. 64 terminations prevent signals from reflecting off transmission lines. There are 64 pins on this device. 64 pins are connected to it. More related parts can be found using its base part number AD1939. The chip is mounted to the PCB using the Surface Mount technology. Ideally, the supply voltage should remain at 5V. To convert analog signals into digital signals, there are 4 A/D converters. 3.3V should be the minimum value of supply voltage. The supply voltage is set to 3.3V. Digital signals are converted into analog signals with 8 D/A converters. The storage of information is provided by 24 bits.
AD1939YSTZRL FeaturesEmbedded in the 64-LQFP package
Operating temperature of -40°C~105°C
4 / 8 ADCs / DACs
4 A/D converters
AD1939YSTZRL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD1939YSTZRL CODECs Interface ICs applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD1939 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Min Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Bits | 24 |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 107 dB |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 4 / 8 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 105 / 110 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 94 / 94 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |