ADAV801ASTZ-REEL OverviewAs a space saver, it comes in the 64-LQFP package. Packaging is done in the form of a Tape & Reel (TR). In the various applications in which this electronic part is used, it is capable of delivering a high level of efficiency as a type of Audio. The mounting type of this device is Surface Mount. Operating performance at -40°C~85°C makes it possible to operate normally. Integrated ADCs / DACs are available in 2 / 2. There is a voltage supply of 3V~3.6V to the analog circuit. There is a supply voltage of 3V~3.6V provided to the digital circuit. Transmission lines have 64 terminations, which prevent signals from re-emitted. The device has a 64-pin configuration. The board is configured with 64 pins. By using its base part number ADAV801, you can find more related parts. Maintain a maximum voltage of 3.6V. Analog signals are converted into digital signals by A/D converters. Maintaining a minimum voltage of 3V is recommended. Powered by a 3.3V supply voltage, it can run. Information is stored with 24 bits. It is easy to operate them since the supply current is kept below 60mA.
ADAV801ASTZ-REEL FeaturesEmbedded in the 64-LQFP package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
1 A/D converters
ADAV801ASTZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADAV801ASTZ-REEL CODECs Interface ICs applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Audio |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADAV801 |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Current-Max | 60mA |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 102 dB |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 102 / 101 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |