AD1970JSTZ OverviewAn embedded encoder is contained in a 48-LQFP package.The encoder is recommended to be packed in a Tray case.Mounted in Surface Mount's direction, this motor encoder is located at the bottom.Audio Encoder is the type of the object.In this case, the encoder is connected in Set-Top Boxes, Video Players, Recorders.motor encoder of the system is based on the AD1970 family.In switching power supplies, the 3V~3.6V digital power of the optical encoder is applied to the circuit.48 terminations are included in the optical encoder.By using 3V~3.6V, we can apply the analog supply voltage.There are 48 pins on the rotary encoders in total.Surface Mount mounts the item on the wall.Encoders with 48 pins are available.This ensures that the encoder reader runs as smoothly as possible when the 70°C is set to the maximum.Ideally, this rotary encoder should not work at temperatures below 0°C.The value of 3V should be greater than the minimum supply voltage.When the maximum voltage (Vsup) of the encoder motor is reached, 3.6V is reached.It is recommended that its frequency be set at 400kHz for optimum performance.It has 1 on it.
AD1970JSTZ FeaturesIn 48-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: AD1970
48 pins
1 circuits
AD1970JSTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD1970JSTZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Audio Encoder |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Set-Top Boxes, Video Players, Recorders |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD1970 |
| Pin Count | 48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 87 dB |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Surface Mount | YES |
| Pbfree Code | yes |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |