AD725AR OverviewIn the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, the encoder is embedded.When packing the encoder, it is recommended to use a Tube case.There is a Surface Mount-axis mount for this motor encoder.Video Encoder is a classification for the type.RGB to NTSC/PAL-connected encoders are suitable for it.The optical encoder provides switching power through its 4.75V~5.25V digital power.The optical encoder is available with 16 terminations.The rotary encoders has 16 pins in total.It is recommended that the minimum supply voltage be higher than 4.75V.At max supply voltage (Vsup), 5.25V is reached.It is important to keep in mind that this encoder should be used at temperatures up to 85°C.It is designed to operate at a minimum temperature of -40°C.
AD725AR FeaturesIn 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
AD725AR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD725AR Encoders, Decoders, Converters applications.
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Video Encoder |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | RGB to NTSC/PAL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.75V~5.25V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Length | 10.25mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |