AD21488WBSWZ2B02 OverviewIt is a kind of electronic component available in the 176-LQFP Exposed Pad package.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Floating Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of -40°C~125°C TJ ensures its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the Automotive, SHARC® series.Based on its base part number of ADSP-21488, many ralated parts can be found.
AD21488WBSWZ2B02 FeaturesSupplied in the 176-LQFP Exposed Pad package
AD21488WBSWZ2B02 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD21488WBSWZ2B02 DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 176-LQFP (24x24) |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, SHARC® |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Floating Point |
| Base Part Number | ADSP-21488 |
| Interface | EBI/EMI, DAI, I2C, SPI, SPORT, UART/USART |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.10V |
| On Chip Data RAM | 3Mbit |
| Clock Rate | 266MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |