TMS320C6727GDHA250 OverviewIt is a type of electronic component available in package 256-BGA.Packaging method Tray is provided.With its association with Floating Point, it is suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Keeping the device at the temperature of -40°C~105°C TC will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.The TMS320C672x series incorporates this digital signal processor.The terminations for its uses are 256.It is supplied with voltage by 1.2V.In this component, there are pins for 256.By using its base part number of 320C6727, many related parts can be identified.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 250MHz.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.1.23.3V electric power powers it.
TMS320C6727GDHA250 FeaturesSupplied in the 256-BGA package
TMS320C6727GDHA250 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6727GDHA250 DSP applications.
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
Computers and laptop
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C672x |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 250MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320C6727 |
| Pin Count | 256 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B256 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.32V |
| Power Supplies | 1.23.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Interface | EBI/EMI, HPI, I2C, McASP, SPI |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 32 |
| RAM (words) | 262144 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (384kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 288kB |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 2.02mm |
| Width | 17mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |