AD2S1210ASTZ-RL7 OverviewThe package 48-LQFP contains this item.ADCs/DACs is available in package Tape & Reel (TR).ADCs/DACs is advised to set the working temperature to -40°C~85°C so that normal operation can be maintained.This outstanding R/D Converter allows you to get what you paid.Using Surface Mount will save you more space.Your meter should read 4.75V~5.25V for the supply voltage if it doesn't, you should redo the circuit.In total, there have been 48 terminations.Here, 1 functions are used to access high performance for any application.2 channels enable this unit to efficiently perform complicated tasks.If you want parts with similar specs, try searching "AD2S1210".There are 48 pins on it.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters consist of 48 pins.Surface Mount improved the feasibility of many uses.5V is a valid supply option for this device.
AD2S1210ASTZ-RL7 FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
5V unit
AD2S1210ASTZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD2S1210ASTZ-RL7 ADCs/DACs applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | R/D Converter |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | AD2S1210 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Parallel, Serial |
| Power Dissipation | 50mW |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 10, 12, 14, 16 b |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |