AD1866RZ-REEL OverviewIn package 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), ADCs/DACs is included.Data acquisition units such as this one are available in a package called Tape & Reel (TR).In order to maintain normal operation, a temperature of -35°C~85°C is recommended.This outstanding DAC, Audio can be used to reimburse you for what you paid.ADCs/DACs would be best if this part was mounted through Surface Mount, which would save more space.ADCs/DACs would be prudent to redo the circuADCs/DACs if your meter does not register 3.5V~5.25V as ADCs/DACs should for the supply voltage.2 channels enable this unit to handle complicated tasks efficiently.Those looking for similar parts could try searching "AD1866".There is a high resolution data acquisition device on this market which is a 16-bit device.A total of 16 pins are involved in the unit.Surface Mount technique improves feasibility in many cases.5V is the preferred supply for this device.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is important to set DAC channels at 2 so that data acquisAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog convertersion is optimized.In every data acquisition system, 2 converters play an important role.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters has a maximum operating temperature of 85°C.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is recommended that the unAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog converters be operated at -35°C.This device is rated to operate at a maximum supply voltage of 5.25V.The power supply should be set to 4.75V if possible.
AD1866RZ-REEL FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
16-Bit acquisition unit
5V unit
2 converters
AD1866RZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD1866RZ-REEL ADCs/DACs applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | -35°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | DAC, Audio |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -35°C |
| Max Power Dissipation | 70mW |
| Voltage - Supply | 3.5V~5.25V |
| Base Part Number | AD1866 |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Operating Supply Current | 14mA |
| Nominal Supply Current | 14mA |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Serial |
| Number of Converters | 2 |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 95 dB |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Number of DAC Channels | 2 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |