AD364RJD OverviewPresented in package 28-CDIP (0.605, 15.37mm) and 32-CDIP (0.900, 22.86mm).In the Tube package, you can find this data acquisition unit.The recommended working temperature is 0°C~70°C in order to maintain normal operation.The outstanding Data Acquisition System (DAS), ADC is what you paid.ADCs/DACs is best to mount this part through Through Hole in order to save more space.For this unit, you should redo the circuit if your meter reads something other than ±16V 5.5V for the supply voltage.As a result of deploying 16 channels, this unit is able to efficiently perform complex tasks.
AD364RJD FeaturesThrough Hole acquisition unit
16 channels process
AD364RJD ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD364RJD ADCs/DACs applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-CDIP (0.605, 15.37mm) and 32-CDIP (0.900, 22.86mm) |
| Supplier Device Package | 28-CDIP and 32-CDIP Bottom Brazed |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Voltage - Supply | ±16V 5.5V |
| Number of Channels | 16 |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate (Per Second) | 20k |
| Voltage Supply Source | Analog Digital Dual ± |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |