LTC1289CCN#PBF OverviewPresented in package 20-DIP (0.300, 7.62mm).In the Tube package, you can find this data acquisition unit.The recommended working temperature is 0°C~70°C in order to maintain normal operation.The outstanding Data Acquisition System (DAS) is what you paid.ADCs/DACs is best to mount this part through Through Hole in order to save more space.For this unit, you should redo the circuit if your meter reads something other than ±3.3V for the supply voltage.In total, 20 terminations have occurred.The 1 function here gives access to high performance for whatever application you want to run.As a result of deploying 8 channels, this unit is able to efficiently perform complex tasks.If you're looking for parts with similar specs, search "LTC1289".This data acquisition unit should be powered by 3V voltage.ADCs/DACs has 20 pins when ADCs/DACs comes to pin count.An integrated data acquisition device with a 12-bit resolution is used in this application.In order to facilitate high-level analog source acquisition, 8 analog IN channels have been implemented.
LTC1289CCN#PBF FeaturesThrough Hole acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
LTC1289CCN#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC1289CCN#PBF ADCs/DACs applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | ±3.3V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC1289 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/+-3V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Sampling Rate | 0.025 MHz |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 25k |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0122% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 3.05V |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -3V |
| Analog Input Voltage-Min | -3.05V |
| Conversion Time-Max | 26μs |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Height Seated (Max) | 4.2mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |